وبلاگ

سیگار و قهوه، اعتیاد مشترک

4_5836721518582697130
آموزش خبرها

سیگار و قهوه، اعتیاد مشترک

در طی سه مطالعه بزرگ که در کشورهای بریتانیا ، نروژ و دانمارک، که الگوهای مصرف چای و قهوه متفاوتی دارند به این نتیجه رسیدند که سیگار کشیدن باعث افزایش مصرف قهوه می شود و در افراد سیگاری مصرف تنباکو با مصرف قهوه ارتباط مثبت دارد.

اما شواهدی مبنی بر اینکه افزایش مصرف قهوه باعث افزایش مصرف سیگار می شود یافت نشده است. یعنی این یک اثر دو طرفه نیست طی تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه در افرادی که تا به حال سیگار نکشیده اند، نمی ­تواند محرک مصرف سیگار باشد.

اما در افرادی که قبلاً سیگاری بودند و سیگار را ترک کرده اند مصرف قهوه می تواند میل به مصرف سیگار را ایجاد کند.

در واقع مصرف زیاد سیگار نیاز به مصرف کافئین را بالا می برد و در نتیجه باعث افزایش مصرف قهوه می­ شود. چرا که متابولیسم کافئین در افراد سیگاری بالاتر است.

همچنین مصرف هم زمان سیگار و قهوه می تواند جنبه رفتاری و روانشناسی داشته باشد، چون اغلب مردم این دو را با هم مصرف می کنند.

آیا شواهدی مبنی بر مصرف سیگار و چای هم وجود دارد؟

باید گفت خیر شواهدی مبنی بر ارتباط سیگار کشیدن و مصرف چای وجود ندارد و آن را می توان به دلیل این دانست که چای کافئین کم و ضعیفی نسبت به قهوه دارد.

در واقع طی مطالعات که اخیراً انجام گرفته مشخص شد، افرادی که کافئین مورد نیازشان را از چای دریافت می کنند بیشتر زنان، افراد جوان ، و افراد کم درآمدتر بودند. در عوض افراد مسن تر با درآمد بالاتر افرادی بوده اند که کافئین مورد نیازشان را از قهوه دریافت می کردند.

اما علت مصرف بالای کافئین در افراد سیگاری چیست ؟

کشیدن سیگار باعث القای آنزیم سیتوکروم ( آنزیم مهم کبدی، که وظیفه اکسیداسیون مواد آلی را دارد، و کافئین را هم متابولیزه می کند) می شود. در نتیجه آزاد شدن آنزیم سیتوکروم متابولیسم کافئین بالا می رود و بدن نیاز به مصرف بالای کافئین پیدا می کند که در نتیجه منجر به افزایش مصرف قهوه می شود.

مضرات استفاده هم زمان قهوه و سیگار چیست ؟

قهوه و سیگار برای خیلی از مردم ترکیب جذابی است، اما ترکیب این دو با قلب سازگاری ندارد.

محققان دریافتند مصرف قهوه و سیگار هر کدام به تنهایی تأثیراتی بر روی قلب دارند و مصرف هر کدام به تنهایی منجر به انسداد عروق قلبی و افزایش فشار خون می شود.

طی تحقیقاتی که Nalachopoulos و Colluqgeus بر روی 24 نفر مرد و زن سالم که هیچکدام سابقه بیماری قلبی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا نداشتند، انجام شد. بیشترین میزان انسداد عروق و جریان خون غیر طبیعی در سیگاری هایی که قهوه نوشیدند، رخ داد.

همچنین ارتباط قوی بین سیگار کشیدن و فشار خون بالا وجود دارد در افراد دارای فشار خون خفیف سیگار کشیدن باعث افزایش قابل توجه فشار خون می شود و کافئین بر روی فشار خون اثر افزایشی کم، اما طولانی مدت تر دارد.

نتیجه

مصرف هم زمان سیگار و قهوه باعث افزایش فشار خون می شود. آزمایشی بر روی شش بیمار با فشار خون بالا که همزمان مصرف کننده سیگار و قهوه انجام و دیده شد سیگار کشیدن خود به تنهایی منجر به افزایش ملایم فشار خون می شود. اما ترکیب سیگار با قهوه باعث افزایش فشار خون (تا حد کنترل نشده) می­ شود و این نشان دهنده این است که ترکیب قهوه و سیگار به طور غیر قابل کنترل باعث افزایش فشار خون به ویژه در افراد با سابقه فشار خون بالا می شود.

با توجه به ترکیب مکرر سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و تأثیرات آنها بر عملکرد عروق، ممکن است پیامدهای مهمی برای سلامت انسان داشته باشد.

مترجم: فرزانه یاسائی
منابع:

J, H, Biorngaard, A, T, Nordestgaard, A, E, Taylor, J, L, Treur, M, E, Gabrielsen, M, R, Munafo, B, G, Nordestgaard, B, O, Asvold, P, Romunstad and G, D, Smith (2017). Heavier smoking increases coffee consumption: findings from a Mendelian randomization analysis. Int. J. Epidemiol. 1958_1967
R, C, Klesges, J, W, Ray and M, L, Klesges.(1994) Caffeinated coffee and tea intake and its relationship to cigarette smoking: an analysis of the second national health and nutrition examination survey (NHANES II).Int. J. Epidemiol. 6(4): 407_18
M. Hitti (2004, November 16) Coffee, cigarettes a bad combo for the heart. Retrieved from:https://www.webmd.com/heart-disease/news/20041101/coffee-cigarettes-bad-combo-for-heart

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0