وبلاگ

5 نکته ای که هر باریستا غیر از قهوه باید بداند.

shadow-4-850x568
آموزش

5 نکته ای که هر باریستا غیر از قهوه باید بداند.

زمانی که تجربه ای در کار نداشتم از باریستاهای مختلف در مورد شیوه کار باریستاها می پرسیدم. اکثرا به این مطلب اشاره می کردند که باریستایی فقط قهوه نیست. تا اینکه خودم به این جمله رسیدم.

در آکادمی با آدمهای مختلفی مواجه می شویم که هر کدام اخلاقیات منحصر بفردی دارند. همواره دغدغه ی ما این بوده که در حین آموزش قهوه، آن روی دیگر باریستا بودن را به هنرجویان نشان دهیم تا در بازار کار دچار غرور یا بدخلقی یا طردشدگی نشوند. طی یک سال تحقیق دریافتم که این چالش مختص به ایران نیست و تمامی آکادمی های دنیا درگیر آن هستند، لذا این پنج نکته ی کلیدی را که تمامی بزرگان قهوه ی دنیا روی آن اتفاق نظر دارند را برایتان گردآوری کردم. در اینجا می خواهیم آن روی دیگر باریستا بودن را به شما نشان دهیم.

1. باریستا صبور است

در دنیای سرعتی امروز صبر صفت غریبی است. قهوه ای که با عجله و استرس زده شود، نه قهوه ی خوبی از کار در می آید، نه برای همکارانت جالب است، نه برای صاحب کافه و از همه کم اهمیت تر نه برای مشتری. در ساعات شلوغی کافه چیزی که شما را به یک باریستا تبدیل می کند صبر و آرامش شماست.

یک تمرین بسیار خوب این است که به کار خود نظم دهید و سفارشها را به ترتیت اولویت کنار هم بچینید و سفارشهای نزدیک به هم را پیدا کنید. لبخند را از صورتتان محو نکنید و همواره این را بدانید که :

اگر شما سریع و صبور باشید دیگران آرام و صبور می شوند.

2. باریستا مشکلی نیست که حل نکند

برای یک باریستا همیشه در کار مشکل پیش خواهد آمد این اجتناب ناپذیر است. تغییر دما، خشکی، رطوبت، بسته شدن سوراخ استیم وند، چسبیدن قهوه به هد گروپ، کانال زدن اسپرسو، بریدن شیر، تغییر درجه آسیاب، تغییر طعم قهوه، بیرون زدن شیر از پیچر و مشکلاتی از این قبیل همواره در کار پیش خواهد آمد.

مهم نیست مشکل چیست، حلش کنید. منتظر نمانید تا کسی دیگر از بیرون بیاید و مشکل شما را حل کند. از دانش خود استفاده کنید و از باریستا های باتجربه مشاوره بگیرید، همواره بدانید که:

باریستا برای حل مشکلات می بایست علم خود و تجربه دیگران را در اختیار بگیرد.

3. روابط اجتماعی بالا شاخصه ی بارز یک باریستا

به همان میزان که باید علم خود را در مورد قهوه بالا ببرید، می بایست روابط اجتماعی خود را نیز ارتقا دهید. این روابط مختص برخورد با مشتری نیست بلکه در برخورد با همکارانتان با خوشرویی و صمیمیت رفتار کنید.

برای شروع سعی کنید انتقادپذیر باشید و اکثر مواقع لبخند بزنید و به یاد داشته باشید که :

مشتری های ثابت کافه بخاطر قهوه ی شما نمی آیند، بخاطر برخورد شما می آیند.

4. اشتیاق لازمه ی دوام یک باریستا

بر خلاف چیزی که در جامعه باب شده، باریستایی یک شغل جدی می باشد. قهوه دنیای بی انتهایی دارد و باریستاهای جدی و مصمم در این دنیا موفق ترند. یک باریستای مشتاق همواره سطح خود را با تحقیق کردن بالا نگه می دارد و یک باریستای بی انگیزه هیچگونه خلاقیتی در کار ندارد.

اشتیاق به قهوه، شما را به یک باریستا تبدیل می کند زیرا یک باریستا قهوه دم کردن را وظیفه نمی داند.

5. باریستا علم را در خود احتکار نمی کند

بنجامین پات (نفر سوم مسابقات جهانی) میگوید: “بعنوان یک باریستا شما موظفید آنچه را که آموخته اید را به دیگری انتقال دهید، همانگونه که یک نفر این علم را به شما انتقال داد.” باریستایی تنها ارتقاء فردی نیست، همچنین ذخیره کردن علم نیست، بلکه ترویج آن است.

هرگز نگویید من برای اینکه به باریستا تبدیل شوم هزینه کردم پس نباید آن را رایگان به کسی انتقال دهم. این درست نیست. باریستایی که بی منت علم خود را در اختیار دیگران قرار می دهد در حقیقت برای خود احترام و اعتبار جمع می کند که ارزش آن قابل محاسبه نیست.

بعد از مطالعه این مقاله به کافه ها بروید و باریستا ها را تماشا کنید. یک نصیحت دوستانه

در دنیای ناشناخته ی قهوه هرگز از کسی انتقاد نکنید، حتی اگر به درجه ی استادی رسیدید.


نویسنده: حسین میرمحمدی
منابع :
www.perfectdailygrind.com
www.baristascoffeehouse.com
www.baristaguildofeurope.com

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0