گروه بونو

آیا کافئین قهوه ی کلدبرو از قهوه گرم بیشتر است؟

بهترین خاصیت این موقع از سال این است که فصل نوشیدن کلد برو می باشد. تنها یک طرفدار واقعی کلد برو منظور حرف من را درک می کند. بی دلیل نیست که کلد برو اولین انتخاب قهوه نوش های حرفه ای در تابستان است.

در همین ابتدا باید شفاف کنیم که قهوه ی کلد برو (Cold Brew) با قهوه ی سرد (Iced Coffee) تفاوت زیادی دارد.

قهوه ی کلد برو و آیس کافی در یک تصویر

قهوه ی سرد همان قهوه گرم می باشد که با چند تکه یخ ترکیب میشود ولی قهوه ی کلد برو از ترکیب قهوه ی آسیاب شده با آب سرد، طی یک پروسه ی زمانی نسبتا طولانی عصاره گیری، تهیه می شود.

حال سوال اینجاست که میزان کافئین قهوه ی گرم بیشتر است یا قهوه ی کلد برو؟

تفاوت طعم شناسی میان قهوه ی گرم و قهوه ی کلد برو

هر وقت که صحبت از میزان کافئین می شود زمان نقش تعیین کننده دارد. هر چه دمای آب بالاتر باشد میزان حلالیت پذیری کافئین بیشتر می شود، اتفاقی که در آب با دمای پائین کمتر رخ می دهد.

با توجه به این نکته اگر نسبت آب به قهوه در هر دو روش به یک اندازه باشد میزان کافئین قهوه ی کلد برو از قهوه ی گرم کمتر خواهد بود.

دم آوری قهوه به روش کلد برو

ولی جواب به این سوال به همین سادگی ها نیست

زیرا میزان قهوه ی مورد نیاز برای روش کلد برو، همواره ۲ تا ۲٫۵ برابر بیشتر از روش های گرم می باشد و همین عامل جواب به این سوال که “آیا میزان کافئین قهوه ی کلد برو بیشتر است؟” را سخت می کند.

زیرا همین بیشتر شدن مقدار قهوه امکان دارد عامل افزایش میزان کافئین در روش دم آوری کلد برو شود.

دم آوری قهوه ی دمی به روش V60

البته باید خاطر نشان کنم که علاوه بر دمای آب و میزان قهوه عواملی دیگر بر میزان کافئین تاثیر گذارند. عواملی همچون زمان دم آوری، مدت زمان تماس آب و قهوه، سایز قهوه ی آسیاب شده (Grind Size) ، سرعت ریزش آب (Flow Rate) ، و نژاد قهوه (روبوستا یا عربیکا).

میزان کافئین در انواع نوشیدنی ها به ازای هر یک فنجان

تا اینجا متوجه شدیم که عوامل مختلفی بر میزان کافئین قهوه ی ما تاثیر گذار است. ولی بیاید صادق باشیم که اگر شما نگران میزان کافئین ورودی به بدن خودتون بودید، مطمئنا قهوه انتخاب اولتون برای نوشیدن نبود. چون نوشیدنی های دیگری وجود دارند که میزان کافئین آنها چندین برابر قهوه است.

منبع: www.coffeechemistry.com
مترجم: حسین میرمحمدی

امتیاز ۴٫۳ از ۵
حسین میرمحمدی

حسین میرمحمدی

Caffeine Dealer

2 نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.