گروه بونو

چگونه یک دستگاه آسیاب قهوه انتخاب کنیم؟

همانطور که می دانید دانه های رُست شده ی قهوه برای دم کردن نیاز به آسیاب شدن دارند تا سطح تماس بیشتری با آب داغ داشته باشند. به همین خاطر هر چه قهوه ی خرد شده ریز تر باشد سرعت عملیات دم بالاتر می رود..

نکته ی دیگر اینکه بعلت اکسیداسون قهوه بعد از آسیاب شده اکیدا توصیه می شود جهت رسیدن به نتیجه ی مطلوب، قهوه را اندکی قبل از عملیات دم، آسیاب کنید.

مکانیسم خرد کردن دستگاه های آسیاب به دو صورت می باشد:

۱٫ پره تیغ دار (Blade)

۲٫ مته ای (Burr)

Blade+Coffee+Grinder
Blade Coffee Grinder

برای شروع لازم به ذکر است که نوع پره تیغ دار، ارزان تر و در بازار به وفور یافت می شود. اجزای آن شامل موتور و تیغه می باشد و استفاده از آن بسیار آسان است. کافیست دانه های قهوه را در محفظه ریخته درب آن را بسته و کلید روشن را بزنید. تیغه با سرعت می چرخد و قهوه را آسیاب می کند. درجه بندی قهوه به مدت زمان آسیاب شدن بستگی دارد. یک پروسه بسیار ساده و راحت ولی ضعف آن در کنترل سایز قهوه و همچنین حجم کم محفظه باعث می شود که حرفه ای ها به دنبال نوع دیگری از دستگاه های آسیاب بروند.

BladeVSBurr_2_grande

دستگاه های آسیاب مته ای که خود به دو نوع تقسیم می شوند:

تیغه مخروطی (Conical Burr)

تیغه مسطح (Flat Burr)

Coffee_burr_grinder
تیغه مخروطی
maxresdefault
تیغه مسطح

در دستگاه های تیغه مخروطی شامل دو تیغه ی مخروطی شکل با فاصله ای در روبروی یکدیگر قرار دارند که تغییر میزان این فاصله جهت تعیین درجه آسیاب می باشد. در این روش یکی از تیغه ها ثابت و حرکت دیگری باعث خرد شدن دانه ها می شود.

ConicalBurr_Grinding

در دستگاه های تیغه مسطح دو تیغه ی مسطح و موازی وجود دارد که با عمل قیچی گونه اقدام به آسیاب کردن قهوه می نمایند. در این روش نتیجه در سطح بسیار زیاد یکنواخت می باشد.

FlatBurr_Grinding

از میان دستگاه های مته ای و پره ای توصیه به انواع مته ای می باشد ولی با توجه به همه ی اینها مهمترین مشخصه برای انتخاب یک دستگاه آسیاب سرعت، قابلیت درجه بندی و در دسترس بودن لوازم جانبی در بازار می باشد.

به تازگی دستگاه های آسیاب کافی شاپی به دو نوع اتومات و لول دوزر دار دسته بندی شده اند که در نوع اتومات تنها با گذاشتن پورتافیلتر بصورت خودکار به همان میزان قهوه که شما می خواهید آسیاب می شود. در این نوع از دستگاه ها پرت قهوه بسیار کم بوده و با توجه به مزیت های آن بسیار مقروم به صرفه می باشد.

منبع:

ineedcoffee.com

نویسنده: Malcolm Pang

ترجمه: حسین میرمحمدی

امتیاز ۴ از ۵
حسین میرمحمدی

حسین میرمحمدی

حسین میرمحمدی هستم. محقق، مترجم و مدرس قهوه و عضو گروه تحقیق و توسعه ی گروه پژوهشی_آموزشی بونو مشهد، همچنین طراح و ایده پرداز در دیزاین و معماری کافی شاپ من یک مهندس عمران بودم که علاقه ی شدیدم به قهوه باعث شد که از عالم خاک و آهن به دنیای آب و قهوه رو بیارم. قهوه تحولی در من و زندگیم ایجاد کرد.

.

I am Hossein Mirmohamadi. I am a researcher, translator, Barista trainer and a Member of research and development of Bunogroup. I also design coffee houses
I studied Civil engineering but i have always been interested in coffee so i left the world of soil and iron ad entered the world of water and coffee. coffee changed my life

4 نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • سلام. بیشترین فوم و خامه متعلق به قهوه کدام کشور و با چه درجه ROAST میباشد!؟ بیشتر ین کافئین متعلق به قهوه کدام کشور و با چه درجه ROAST میباشد!؟ بیشتر ین رنگ متعلق به چه قهوه و چه کشوری میباشد!؟ منتظر پاسخ شما هستم. چای و قهوه شیخ احمدی. همدان راسته بازار فلسطین

    • میزان کافئئین قهوه در گونه ی روبوستا ۴ درصد حدودا بیشتر از گونه ی عربیکا میباشد که هرچه درجه روست و برشتگی قهوه تیره تر باشد میزان کافئین و مواد مفید قهوه سوخته و کاهش میابد.

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.