گروه بونو

چرا معتقدم لاته آرتیست ها کافی لاور نیستند؟

امتیاز ۵ از ۵

از ابتدا هیچ وقت علاقه ای به لاته آرت نداشتم، چرا که برای رسیدن به مهارت لازم مقدار زیادی قهوه و شیر به هدر می رود.

دقت کنید، مشکل من تنها طرح کوچکی که روی قهوه انداخته می شود (که معمولا زیبا هم هست) نیست، بلکه مقدار قهوه و شیر هدر رفته شده برای تسلط به درآوردن آن طرح است.

روی صحبت من با آن باریستا هاییست که زیبایی را فدای کیفیت قهوه می کنند.

اگرچه یک باریستا برای آموزش و به دست آوردن مهارت کافی جهت دم آوری قهوه نیز به هدر دادن مقدار حداقلی از قهوه نیازمند است، اما لاته آرت چیزی جدای کیفیت است.

موج سوم قهوه

موج سوم قهوه تا آن جا که من فهمیده باشم، برداشتن واسطه ها، ارزش نهادن به کشاورز و دیدن تمام سختی هایی است که برای یک فنجان قهوه کشیده می شود، تقریبا چیزی مانند نان در فرهنگ ایران.

قسمت عجیب ماجرا رشد لاته آرت و خلق طرح های جدید و پیچیده (که باور من نظام سرمایه داری آن را حمایت می کند چرا که نوعی تشویق به مصرف بیش تر است) در کنار موج سوم است که به نوعی در ضدیت با آن است.

اگر نگاه دقیق تری به لاته آرت بیاندازیم (بر اساس گفته ی مت پرگر – Matthew Perger – در سایت baristahustle در سال ۲۰۱۵) سه مولفه ی اساسی آن تضاد، تقارن و در مرکز بودن هست، که رعایت این سه مولفه منجر به ایجاد لایه ای ضخیم از خامه ی شیر در اطراف فنجان می شود.

از آن‌جایی که اولین جرعه در ارزیابی طعم و کیفیت قهوه مهم ترین نقش را دارد، وقتی که در ابتدا مقدار زیادی خامه ی شیر را می نوشید، تلخی قهوه بیش تر به نظر می رسد (اگرچه می تواند برای برخی خوشایند باشد)

از طرفی دیگر برای درآوردن طرح در لاته راحت تر است قهوه کمی اُور (عصاره گیری بیش از حد) باشد.

تا حدی می توان گفت که کیفیت لاته و کیفیت طرح روی آن در تقابل با هم قرار دارند.

مطمئنا هیچ مشتری ای لاته ی زیبا را به لاته ی بی کیفیت ترجیح نمی دهد.

کلام آخر

این حقیقت را که مردم حاضرند برای قهوه ی دارای آرت پول بیش تری بدهند و لاته آرت تا حدی جنبه ی تبلیغاتی (به خصوص در اینستاگرام) دارد، را نمی توان نادیده گرفت.

و چه بهتر است باریستا ها برای فراگیری این هنر و پرهیز از مصرف بی رویه شیر و قهوه نزد کسانی تعلیم ببینند که این مسیر را پیموده اند و با کسب تجربه ی آنان به راحتی به مهارت لازم جهت پیاده سازی طرح دلخواهشان بر روی فنجان لاته برسند.

در انتها می توان گفت، مطمئناً لاته آرت جنبه های زیباشناسی و هنری نیز دارد. البته هنر به مدلی که در نظام سرمایه داری وجود دارد که فرم و ظاهر هرچه بیش تر جایش را به معنا داده است.


نویسنده : طاهره خیابانی مقدم

طاهره خیابانی مقدم

طاهره خیابانی مقدم

3 نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • من با این حرف شما موافق نیستم نه به این خاطر ک علاقمند آرت هستم‌نه.
  ولی یک لته آرتیست خوب قطعا میتونه یک کافی لاور خوب باشه .تو این حرفه ارتیستها از کافی لاورها جدا میشن واینکه همه ارتیستها کافی لاورهای خوبی نیستن درست نیست .متاسفانه توی این حرفه جوری شده ک تا گفته میشه ارتیسته خوبیه طرف ،همه میگن ارتیست خوبیه کافی لاور خوبی نیست .برای یک کافی لاور وباریستا خوب شدن هم خیلی هزینه باید کرد و خیلی مواد اولیه باید مصرف بشه همینطور که برای ارتیست شدن نیاز به مواد اولیه ی زیادیس.
  دلیلی نداره یک راننده فرمول یک علاقه به رانندگی توی خیابون نداشته باشه 🙏❤

  • با حرف شما کاملا موافقم ولی در اینجا قصد سخن چیز دیگریست.
   میخام یه توضیح اضافه کنم که تعریف کافی لاور و باریستا کمی فرق میکنه و موضوع مطلب این نبود که لاته آرتیست ها، باریستا نیستند. کسی که کافی لاور هست و عاشق قهوه هرگز به خودش این اجازه رو نمیده که لاته ای که جلوی مشتریش میزاره بی کیفیت باشه… روی صحبت با کسایی بود که زیبایی رو فدای کیفیت می کنن.. که این موضوع تو موج سوم قهوه از نظر اکثر فعالان مطرح قهوه در جهان نیز نقد شده.
   ممنون از لطف نظرتون

 • هر چیزی وقتی زیبایی در اون گنجانده شود خود به خود جذاب میشود
  غذا باشد طعمش
  لباس باشد طرحش
  گل باشد بویش
  چشم باشد حسش
  آدم باشد جذبش
  قهوه هم زیباییش گاهی فریبمان میدهد

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.