گروه بونو

۶ اشتباه رایج در فوم گیری شیر

امتیاز ۳٫۳ از ۵

طی این مدتی که باریستاهای مختلفی را آموزش دادم در جلسات آموزش لاته، با مشکلات آنها در فوم گیری شیر مواجه شدم در اینجا نگاهی به ۶ اشتباه رایج بین اکثر باریستاها که بهنگام فوم گیری شیر مرسوم است، می اندازیم:

۱٫ خالی نکردن استیم وند

هر استیم وند (Steam wand) (نازل بخار) مقداری آب در داخل خود دارد که نمی خواهیم وارد شیر بشود پس هر بار قبل از استفاده از استیم وند شیر استیم وند را باز می کنیم تا آب خالی شود به این عمل خالی کردن (Purging) می گوئیم. بعد از فوم گیری معمولا استیم وند میزانی شیر را به داخل خود می کشد. باید بدانید که با سرد شدن استیم وند شیری که داخل استیم وند رفته بلافاصله به جداره داخلی آن می چسبد و به راحتی تمیز نمی شود. پس بلافاصله بعد از خارج کردن پیچر (Pitcher) (ظرف مخصوص فوم گیری شیر) استیم وند را مجددا خالی کنید (Purging). این عمل باعث تمیز ماندن استیم وند و نتیجتا مانع از ایجاد بوی بد در شیر می شود.

۲٫ سر استیم وند بسیار پایین است.

اگر بهنگا فوم گیری صدای بلند و خفه ای شنیدید علت آن این است که سر استیم وند بیش از حد داخل پیچر رفته. این فاجعه س، چون فرصتی برای توسعه و فوم گیری مطلوب به شیر داده نشده زیرا این کار مانع از ورود هوا به داخل شیر می شود و شما فقط شیر را داغ می کنید. پس کافیست قبل از فوم گیری، سر استیم وند را کمی زیر سطح شیر قرار دهیم.

۳٫سر استیم وند بسیار بالا است

تا شیر استیم وند را باز می کنید، صدای عجیب قل زدن را می شنوید و فوران و پرش شیر به خارج از پیچر می بینید. حبابهایی تشکیل می شود که تا انتهای فوم گیری حضور دارند و بعد از ترکیب با قهوه، لاته ای دارید که کرم و شیرینی مطلوبی ندارد. پس کافیست فقط سر استیم وند را کمی زیر سطح شیر قرار دهید تا هوا وارد شیر شود تا صدای برش بشنوید. صدای برش از برخورد بخار استیم وند به سطح شیر متساعد می شود. پس از شنیدن این صدا کافیست کمی پیچر را بالا ببرید تا صدا قطع شود و تنها دوران را در شیر ایجاد کنید.

۴٫ حرکت دادن پیچر

با جابجا کردن پیچر بهنگام فوم گیری مدام سر پیچر را در شیر جابجا می کنید. این کار مانع از ایجاد دوران مطلوب می شود. پس آرام باشید، با کمی تمرین سعی کنید که محل مناسب قرار دادن سر استیم وند جهت دوران را پیدا کنید و در همان نقطه پیچر را ثابت نگاه دارید. یک دوران خوب حبابهای تشکیل شده را به راحتی از بین می برد.

۵٫ داغ کردن بیش از حد شیر

دمای بالای شیر برای ترکیب با قهوه خوب نیست. از طرف دیگر احتمال سوزاندن دست خودتان می رود. شیر در دمای ۷۵ درجه سانتیگراد سوخته محسوب می شود. دمای مطلوب شیر برای نوشیدن و ترکیب با قهوه بین ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می باشد. اگر از دماسنج استفاده می کنید دقت کنید که معمولا کمی خطا و تاخیر دارد. و دمای واقعی ۵ تا ۱۰ درجه بیشتر از چیزیست که دماسنج نشان می دهد.

۶٫ مکش هوا در اتو استیم وند ها صورت نمی گیرد.

اتو استیم وندها (نازل های بخار فوم گیرخودکار) با تزریق میزان ثابتی از هوا شروع به فوم گیری خودکار می کنند. پس تمامی این اتو استیم وند ها یک دمنده هوا دارند، اگر این دمنده هوا به هر علتی مسدود شود، فوم گیری صورت نمی گیرد. پس از این باورهای غلط دست بکشید و همواره استیم وند را تمیز نگه دارید.

—————————————————————

منبع: www.wholelattelove.com
مترجم: حسین میرمحمدی

حسین میرمحمدی

حسین میرمحمدی

Caffeine Dealer

2 نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • سلام مهندس من یک نوا ۱۴۰دارم که یک روکش پلاستیکی دور نازل بخارش داره و اصلا نمیدونم این به چه دردی میخوره باید بردارم یا بزارم سر جاش باشه و یه مشکلی هم که دارم اینه که هیچوقت نمیتونم یه فوم خوب مخصوص لاته بگیرم اگر میشه راهنماییم کنید

  • سلام عماد جان
   اون روکش پلاستیکی روی نازل، حکم عایق گرما رو داره و برای جلوگیری از سوختن دست شما تعبیه شده. پس ترجیحا برندارید.
   برای حل مشکل فوم گیری ابتدا فشار بخار رو تست کن ببین تنظیم هست. بعد سوراخ های نازل رو بررسی کن ببین تماما باز هستند.
   ستیم وند دستگاه نوا کمی قلق داره که با تمرین دستت میاد
   نکته مهم در یک فوم گیری پیداکردن نقطه ای در پیچر هست که هم بهترین فوم دهی و هم بهترین دوران اتفاق بیوفته بدون نیاز به تکان دادن اضافی پیچر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.